Co je a není absinthe Jak se pije absinthe Český absinthe Otázky a odpovědi
Absinthe "nádobí" Historie absinthu Kniha Návštěv Odkazy

Otázky a odpovědi

 

Absinthe, absinth, nebo absint?
Originální název "absinthe" pochází z francouzštiny, kam se dostal z řeckého apsínthion, případně latinského absinthium - pelyněk, "absinth" je poněmečtěný název a "absint" je česká varianta, která je kodifikována v pravidlech českého pravopisu jakožto český spisovný název tohoto nápoje. Každopádně názvem se při výběru absintu řídit nemusíte.

Absint je prý velmi hořký, je to tak?
Není. Naopak. Pravý absint by měl být co nejméně nebo pokud možno by neměl být vůbec hořký. Hořké jsou bylinné maceráty, které se na českém trhu prodávají pod názvem absint, resp. absinth/e. Destilací macerátu se tato hořkost odstraní.

Čím se tedy při výběru dobrého absintu řídit?
Postup je naprosto stejný, jako u kteréhokoliv jiného nápoje. Buď pokus/omyl, nebo se zeptáte zkušených degustátorů, viz odkazy. Na druhou stranu existují minimálně dvě dobré rady: Kvalitní absint není levný (pozor, i některé bylinné maceráty nejsou levné!) a pokud má na pohled zřetelně uměle zelenou (až svítící) barvu, tak je jasné, že byla přidána umělá barviva a ta dobrý absint automaticky vylučují. Pro lepší orientaci lze taktéž využít přehled hodnocených absintů od uživatelů absinthemafie.com.

Kde v Čechách koupit kvalitní absint?
Nejjistější koupě je zatím stále na internetu, viz sekce odkazy. V českých supermarketech zatím žádné pravé absinty nejsou a v blízké době pravděpodobně ani nebudou, takže tam ani nemusíte hledat. V centru Prahy lze na některé pravé absinty narazit (St. Antoine, Toulouse Lautrec nebo i Mansinthe), ale cena bývá přemrštěná.

Budu mít halucinace když vypiju absint s vysokým obsahem thujonu?
Ne. Abyste docílili efektů způsobených thujonem, museli byste toho vypít několik litrů. A ty vytoužené efekty by nebyly halucinace, ale křeče a následně kolaps jater a ledvin.

Ale někteří tvrdí, že po thujonu halušky měli!
Žijeme v době plné marketingových polopravd, mýtů a lží. Rozmach českých absintů potřeboval nějakou páku pro dnešní "volnomyšlenkářskou" mládež a vidina čehosi, co je legální a bylo dříve zakázáno, protože z toho měli v minulosti vidiny, tu byla jak dárek na stříbrném podnosu. Je to vše jen marketing. Actimel jsou také jen pouhá syrovátka, ale přidejte k tomu "el casei imunitas", trochu reklamy a máte tady zázračný produkt, který vás ochrání před vším.

Tak proč byl tedy absint na přelomu století zakázán?
Počátek 20.stol. byl vůbec plný všelijaké prohibice a nápoj, který se ve Francii pil natolik, že dosahoval, ba přesahoval popularity francouzského vína, si přímo žádal o zákaz, jelikož šlo o vysokoprocentní alkohol, po kterém se snadno opíjelo. Odpůrci absintu jen potřebovali něco, na čemž by mohli zákaz postavit, takže díky nedokonalým, nebo podplaceným výzkumům se došlo k závěru, že thujon (pocházející z pelyňku) je to, po čem pijáci přicházeli o rozum.

Ale něco absint přeci způsobovat musí! Pili jej přeci umělci...
V dobách své slávy ve Francii pili absint všichni, nejen umělci. Je pravda, že o tzv. vedlejších účincích (secondaries) se nejen na internetu vedou diskuse. Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že se jedná o mírně jinou, "jasnější" opilost, než jakou můžete čekat třeba po pivě. Další zdroje uvádějí živější sny, zvýšené vnímání světla atp. Jde tedy o individuální prožitky, které NEJSOU způsobeny samotným thujonem, ale kompletní směsí bylin, jejichž účinky působí na každého jinak. Takže neočekávajte, že vám absint přinese "reálné" halucinace, stejně tak z vás absint neudělá lepšího malíře, básníka, nebo spisovatele.

Proč tedy absint vlastně pít?
Stejně tak bychom se mohli zeptat, proč pít pivo, víno, nebo whisky. Z mé strany nejjednodušší odpověď: "Protože absint chutná." Zkuste ho, když vám nebude chutnat, tak jej nepijte. Když vám naopak zachutná, můžete se s ním podělit s ostatními a dopomoci skutečně kvalitním absintům na výsluní českého trhu!

Lze si doma udělat vlastní absint?
Pokud budete využívat pouze tzv. absintové sety (absinthe kits), tak ne, tímto způsobem si doma absint neuděláte. Pomocí "absintových kitů" vytvoříte pouze špatný bylinný macerát. Pravé absinty se po této maceraci musí dále destilovat, takže pokud máte domácí palírnu, tak teoreticky ano, máte možnost si udělat vlastní absint, otázkou je, jestli na to máte zkušenosti, potřebné kvalitní bylinky a dostatek odvahy.

Jak absint skladovat?
Přibližně stejně jako červené víno. Určitě zapomeňte na ledničku, nebo nedej bože mrazák! V takto chladném prostředí může absint krystalizovat a je zde i riziko, že by se tyto krystalky po "rozmražení" již nemusely rozpustit. Stačí temné prostředí s pokojovou nebo chladnou teplotou.


Zpracoval Habu. © 2008 - 2019
Valid XHTML 1.0 Transitional