Co je a není absinthe Jak se pije absinthe Český absinthe Otázky a odpovědi
Absinthe "nádobí" Historie absinthu Kniha Návštěv Odkazy

Absintové „nádobí“

 

Pití absintu je rituální záležitostí, někdy přirovnatelné k rituálu pití čaje. Na druhou stranu žádné extra zvláštní „náčiní“ pro pití pravého absintu ve skutečnosti nepotřebujete. Absint se dá připravit i v obyčejné limonádové sklenici, kterou můžete strčit pod vodovod a mírně povolit kohoutek se studenou vodou. Leč nad tímto způsobem přípravy by se ryzí absintoví pijáci chytali za žaludek, případně otáčeli v hrobě.

 

Vezmeme-li v potaz alespoň minimálně důstojný rituál, budete potřebovat pouze sklenku a konev se studenou vodou. Omezujete se tím sice o použití cukru, ale jak již bylo řečeno, cukr není podmíněn a záleží pouze na konzumentovi, zda cukru bude holdovat, či nikoliv.

 

 

Absintové skleničky

 

Původní absintové skleničky vypadají takto:

Pontarlier Pontarlier II

Absintové skleničky s malým rezervoárem v dolní části byly a jsou stále velmi oblíbené, neboť svým tvarem zajišťují co nejvhodnější množství absintu, který se lije právě až do zaplnění zmíněného rezervoáru. Většinou jde o 5cl.

 

Dnes jsou na trhu i další velmi pěkné varianty absintových skleniček:

Perigord Cordon

 

 

Lákavé jsou taktéž tzv. absintové bongy, resp. "fajfky", byť jde o moderní záležitost, která není spojena s historií belle epoque.

 

 

Velice kompaktním, praktickým a nenáročným způsobem je zpracována tato sklenka s odnímatelným malým trychtýřkem, do kterého se nalije voda s ledem, případně i cukrem, která následně postupně protéká (prokapává) do sklenky s absintem:

 

Podobným, ale zároveň rafinovanějším způsobem funguje i nástroj jménem Brouilleur, který lze posadit na skleničky s různým průměrem hrdla. Do trychtýřku se nalije ledová voda, která kape na jazýček fungující jako malá houpačka, takže voda se do skleničky vlévá střídavě z obou stran. Pro lepší představivost tu je záznam.

 

Absintové skleničky se v Čechách špatně shánějí. Nenarazil jsem na kamenný obchod, ve kterém bych si mohl "vybrat" z vícero druhů. Jediná absintová sklenka, kterou jsem v Čechách našel, má potisk staroplzeneckého absintu. Proto bývá v tomto případě nejlepší volba zadat do googlu "absinthe glasses" a několik prvních odkazů Vás na nabídku absintových skleniček jistě přivede. Mohly by mezi nimi být i stránky www.lepsinalada.cz, kde Martin Žufánek nabízí čas od času různé druhy absintových skleniček z Francie vedle vlastních Pontarlier skleniček, které vyrábí starý český sklářský mistr. Nutno také zmínit odkaz na Oxygenee Ltd., kde lze zakoupit repliky originálních absintových skleniček. Jde o velice kvalitního dodavatele (a zároveň i výrobce), na kterého je spoleh. Objednal jsem si sadu absintových skleniček se lžičkami, balík dorazil českou poštou (jako normální balík!) za 10 dní!


 

Absintové lžičky

 

Ke klasické přípravě absintu s cukrem patří neoddělitelně i absintové lžičky:

 Volba již závisí pouze na Vás. ;-)

 

V Praze se dají absintové lžičky koupit takřka na každém rohu, jedinou nevýhodou je opět velice slabý výběr. Rozhodně nečekejte výběr podobný obrázku nahoře. Budete rádi, když dostanete na výběr ze dvou lžiček. Případně můžete vybírat na stejném odkazu jako u absintových skleniček.


 

Absintové fontánky

 

K dosažení co nejlepšího rituálu ve společnosti více pijáků slouží právě fontánky. Dnes se vyrábí celkem dostatečné množství variant fontánek, které můžou mít 1 až 6 malých kohoutků, takže sejde-li se malá skupinka absintových pijáků, je o kvalitní večer postaráno. Do fontánek se nalije studená voda a doplní se dostatečné množství ledu, aby voda zůstala co nejdéle ledová. Pod kohoutek se připraví sklenka s absintem (ať už s absintovou lžičkou a cukrem, nebo bez), načež se kohoutek povolí na požadované množství odtékající nebo odkapávací vody a můžete s kolegy v klidu polemizovat o nesmrtelnosti brouka, abstraktním umění, nebo se jen dívat do absintové sklenky a doufat, že v drinku uvidíte poletující zelenou vílu.

 

Získání absintové fontánky na území Čech bylo do nedávna velmi obtížné, resp. nákladné. Na Václavském náměstí v Praze lze zakoupit obyčejnou kovovou fontánku (jejíž kvalitu jsem měl možnost vyzkoušet v absintovém baru Absinthe Time – a nebyl jsem oslněn) za velice nepříznivou cenu cca. 5000,-! Další verzi absintové fontánky lze zakoupit od firmy Bairnsfather, ale i zde se plácnete přes kapsu. Cena 6500,- a dle kritiků jde po funkční stránce o velice nešťastnou variantu, jelikož kohoutky nejsou dostatečně vzdáleny od základny a s některými sklenkami se absint připravuje velmi obtížně.

 

Ohromnou spásou jest česká firma Detesk! Je jen dalším paradoxem, že Čechy, které dnes v žádném případě nedominují trhu s kvalitním absintem, patří mezi největší exportéry absintových fontánek do zahraničí. Aby toho nebylo málo, tuto společnost se sídlem v Železném Brodě jsem nenašel já sám (...mnoho googlování...), ale navedl mě na ni americký kolega (díky Tibro! ;-). Při hledání absintových fontánek na internetu je velmi pravděpodobné, že naleznete výrobky právě české firmy Detesk. Na jednom webu jsem se dokonce dočetl, že nabízené fontánky jsou „made in France“. Absintové fontánky firmy Detesk jsou stále pouze exportní záležitostí, ale máte-li o jeden exemplář přesto zájem, můžete kontaktovat obchodní zastoupení pro tuzemský trh a domluvit se na návštěvě, nebo dokonce odeslání poštou. Nabízí nejen fontánky, ale i další příslušenství. Jde o velice příjemnou společnost, osobně jsem si dojel pro tuto verzi:

 

 

Spoléháte-li se na poštovní doručovatele (nebo máte cestu do Francie) a zároveň se neštítíte sáhnout hlouběji do kapsy, pak doporučuji velice pěkné repliky absintových fontánek z přelomu 19. a 20. století.

  K dosažení opět zde.


Zpracoval Habu. © 2008 - 2019
Valid XHTML 1.0 Transitional