Co je a není absinthe Jak se pije absinthe Český absinthe Otázky a odpovědi
Absinthe "nádobí" Historie absinthu Kniha Návštěv Odkazy

Odkazy

České:

Výrobci:

Žusy - Žufánek

Likérka Cami

Detesk - Výrobce absintových fontánek a příslušenství.

 

Prodejci:

Absinthium - Trochu symbolicky se 17.11.2014 otevřel největší český absintový e-shop na českém internetu. Svým sortimentem může konkurovat i některým mezinárodním portálům. Lepší možnost, kde na českém internetu koupit tolik absintů, zatím není.

Lepší nálada - Sekce absint na e-shopu lepsinalada.cz je v této chvíli nejlepší možnou volbou pro české absintové konzumenty, kteří chtějí ochutnat pravé české absinty. Bohužel po novém zákonu, který přišel po tzv. metanolové aféře, se z finanční neúnosnosti přestaly prodávat zahraniční absinty, takže dnes zde lze koupit pouze absinty z domácí zahrádky žufánkovské palírny.

Gastrostella

Kratochvílovci - Zde lze zakoupit francouzský absint Absente, nejde sice o klasický destilovaný absint, ale alespoň můžete vyzkoušet, jak chutná zahraniční macerát/bylinný mix.

 

Diskuse:

Czech Absinthe Mafia - Diskuzní server zaměřený na pravý absint a vše ostatní, co se kolem absintu točí.

Diskusní klub na serveru Okoun

Diskusní klub na serveru Hofyland

 

Score list:

Hodnocení - tabulka absintů hodnocených členy společenství absinthemafia.com

 

Bary:

Protože české bary nalévající pravý absint rostly od roku 2010 jak houby po dešti, rozhodl jsem se (v r. 2014!) upustit od popisu jednodlivých barů, jelikož není v mých silách navštívit všechny a zároveň by se tato stránka mohla nafouknout do obřích rozměrů. Což je na druhou stranu dobře. :) Pokud hledáte místo, kde si dát pravý absint, doporučuji rovnou absintovou mapu, viz níže. Následující bary zde ponechávám, neboť šlo o první české bary, které pravý absint začaly na počátku 2. tisíciletí nabízet.

Hemingway Bar - V druhé polovině roku 2009 byl v Praze otevřen tématický bar inspirovaný spisovatelem E. Hemingwayem. Je zaměřen primárně na míchané nápoje, ale majitel, Aleš Půta, se rozhodl do sortimentu přidat i absint, jenž zmiňovaný spisovatel s oblibou pil. Díky znalostní základně absinthe-cz.com a absinthemafia.com se z baru Hemingway stalo přední pražské absintové místo! Na přelomu let 2009 a 2010 bylo možno v tomto baru objednat poslední výborné šarže St. Antoine, La Clandestine, Angelique, variace La Fée XS a luxusní repliky stoletých absintů, Jade. Obsluha baru byla náležitě proškolena, tudíž očekávejte profesionální přístup i při přípravě absintu, přičemž budete mít na výběr využít buď vodní fontánku, nebo tvz. see-saw houpačku. Chcete-li v Praze ochutnat pravý absint, Hemigway bar je ten pravý lokál!

Bar Naproti - Soukromý brněnský bar Naproti byl otevřen již v roce 2012. Z undergroundového baru se časem vyklubalo nejlepší absintové místo Brna a dnes, na konci roku 2014 si dovoluji poznamenat, že Naproti aspirují na nejlepší český absintový bar vůbec. Nápojový lístek je velice dlouhý, majitelé pravidelně navštěvují mezinárovní absintové události a osobně se znají s některými výrobci, takže absintová znalost personálu baru Naproti je úctyhodná. Odmyslete si luxusní pozlátko pražského Hemingwaye a turistickou pachuť pražské Absinthierie a dostanete se patrně nejblíž tomu, jak vypadaly pařížské kavárny na přelomu 19. a 20. století. 15. listopadu 2014 se zda navíc konala vůbec první česká verze francouzského festivalu Absinthiades, tzv. Náprotivná Absinthiáda.

Café Jericho - Nenápadný bar, na který bylo stejně nenápadně upozorněno jedním ze členů absinthemafie.com. Nedaleko zastávky metra Národní třída v Praze naleznete naproti kostelu sv. Michala v Jirchářích kavárnu, která je úzce spjata s antikvariátem hned vedle. Přestože pravý absint je stále ještě dražší záležitost a Jericho je klasickou studentskou intelektuálskou "nalejvárnou", objednáte-li si z menu Absinth Swiss original, bude Vám přinesen pravý švýcarský absint Kübler 53. Při mé poslední návštěvě v prosinci 2009 byl absint donesen v klasické "panákové" sklence a kdybych si neřekl o vodu, patrně bych ji k absintu nedostal, ale přesto toto místo musím hodnotit velice pozitivně. Jedná se o netématický podnik, jehož atmosféru tvoří hosté, což je velice příjemné, jelikož si při popíjení všimnete většího počtu zástupců intelektuálního křídla, jako jsou studenti nebo lidé umělecky zaměření. Popíjením absintu v takové atmosféře lze dosáhnout příjemného genius loci, které připomene dobu slavných impresionistů z 19. stol. Věřím, že servis absintu se v budoucnu jistě zlepší, případně dojde k rozšíření sortimentu a Praha bude mít další místo, kde si dát dobrý absint.

Absintherie - Bar otevřený 26.05.2010 společností L'OR. Další podnik zaměřený přímo na absint (hned po Absinthe Time, viz níže). Bar si získal velkou pozornost hned ze dvou důvodů: Sortimentem, ve kterém jsou jak výborné absinty (La Clandestine, Brevans, Eichelberger) tak i klasické pseudo-absinty typu King Of Spirits. Rituál při přípravě nápoje je sice dodržován (destilované absinty jsou připravované s vodou a maceráty jsou zapalovány), ale celé místo funguje jako spíše turistická atrakce, než jako klasický bar s atmosférou. Druhým důvodem zájmu je samotná společnost L'OR, jež se v minulosti stavila k pravým absintům spíše negativně a dnes (po české absintové osvětě) jsou pravé absinty touto společností propagovány. V očích radikálních příznivců pravého absintu je Absintherie místem zapovězeným. Nicméně coby zajímavost mohu návštěvu podniku samozřejmě doporučit, názor se musí udělat každý sám.

Absinthe Time - Po dlouhou dobu jediný pražský bar, který se tvářil, že je primárně zaměřený přímo na absint. Bohužel kromě St. Antoine a Toulouse Lautrec tu naleznete spíše absintové náhražky. Pokud se tam vydáte, obsluha se Vás pěkně zeptá, jestli chcete absint s vodou nebo s ohněm. Na oheň zapomeňte a požádejte vodu. Až Vám bude fontánka přinesena, požádejte obsluhu, abyste si mohli drink připravit sami, při mé poslední návštěvě jsem byl zděšen, jak rychlým a drastickým způsobem byl nápoj připraven.

 

Absintová Mapa:

Google absinthe map - Po vzoru amerického kolegy (jenž se o mapu přestal starat) jsem převzal otěže a založil google mapu, která by měla poskytnout zeměpisný přehled, kde všude narazit na kvalitní absint.


Zahraniční:

Výrobců je spousta, takže přejdeme rovnou na prodejce.

Prodejci:

Lion absinthe.de - zde se nemůžete spléci! Na těchto stránkách lze koupit POUZE kvalitní absint. Jde o německého prodejce, který zboží zasílá kurýrní službou, takže objednávku budete mít doma za cca. 4 dny. Na druhou stranu nabízí mírně nepříznivé poštovné min. 15€.

RUEVERTE GmbH. (absinthes.com) - Poměrně nový e-shop založený v roce 2012 Francouzem Antoinem Générau. Podnik sídlí v německém Freiburgu. Absinthes.com si kladou za cíl být největším internetovým e-shopem v Evropě, což je spojeno v velkým sortimentem, do kterého spadají i pseudo-absinty. Každopádně na realizační tým absinthes.com se může člověk spolehnout, mohu osobně doporučit.

Absinth-oase - Dodavatel velkého množství absintů. Majitel shopu Uli Hosse je zároveň tvůrcem řady Toulouse Lautrec a ostatních pravých absintů likérky Cami. Zde také lze zakoupit raritní Havels Alpen Absinth. Do zavedení nesmyslných opatření po tzv. metanolové aféře nabízela absinth-oade.de dodání Českou poštou pro české konzumenty. V lednu 2014 bylo ale depo v Domažlicích zrušeno, protože se to majiteli zkrátka nevyplatilo.

Vert d'Absinthe - Pařížský kamenný a zároveň internetový obchod hrdého Francouze (na jinou než francouzskou verzi stránek můžete zapomenout) jménem Luc-Santiago Rodriguez. Vedle absintů, které lze zakoupit i v jiných obchodech, tu najdete kousky, které jsou vyráběné na zakázku majitele obchodu, jako např. La Désirée nebo Minette (jedny z nejlepších francouzských absintů).

1a-absinthe.com - Další německý prodejce. Širší spektrum výrobků. Zde naleznete i klasické "braky".

Oxygenee - Výrobce absintového příslušenství a dodavatel francouzského absintu.

Liqueurs de France - Anglický dodavatel kvalitního absintu. Kromě nabídky stránky také obsahují informační materiál včetně obrázků z předních destilérek.

Absinthe-Suisse - Švýcarské absinty z údolí Val de Travers.

 

Score list:

Absinth-bibel - Německá hodnotící tabulka.

Fee Verte list - Mezinárodní hodnocení nestarší internetové absintové komunity.

Wormwood society reviews - Další mezinárodní hodnocení světových absintů.

 

Informační zdroje a diskusní servery:

Fee Verte

Wormwood society

Absint na anglické wikipedii

Pravda o mýtu zvaném Thujon

 

Videa:

Jak se pije absint - Video s anglickým komentářem (mírně vlezlý francouzský přízvuk).

Absintové info - Od historie po správnou výrobu současných absintů.

Popření známých absintových mýtů.


O absinthe-cz.com psali:
- 24.09.2008 - Článek Zelená víla na dně skleničky. Stránky byly z webu Českého rozhlasu smazány - archivováno zde.

- 31.07.2009 - Článek Swiss Absinthe comes to the Czech Republic ... real Czech Absinthe goes international

- 07.10.2009 - Článek Absinthe – La fée verte

- 12.11.2009 - Článek Absinthe - Kde leží pravda?

- 21.4.2010 - Články Rituál zelené víly a Absint pro začátečníky. 21.8.2010 - Článek Absint a jeho trnitá cesta za světlem. (něco z vlastní zahrádky;)

- 12.08.2010 - Zelená víla vrací úder.


Zpracoval Habu. © 2008 - 2019
Valid XHTML 1.0 Transitional